Çocuklarınızın bunları yapmasını yasaklamayın!

Çocuklarınızın bunları yapmasını yasaklamayın!

Psikologlar, sınırların bir çocuğu daha güvenli ve daha sakin hissettirdiğini düşünüyor. Bununla birlikte, bazı kısıtlamalar çocukların kendilerini güvensiz hissetmelerine ve gelişimlerinin yavaşlamasına sebep olabilir. Çocuklarınız için yasaklamamanız gereken şeyleri sizin için derledik.

Soru sormak
Bir çocuk dünyayı soru sorarak öğrenir. Anne – babalar bu sorular karşısında yorulabilir ancak çocuklarla kaliteli zaman geçirmek demek sadece onlarla oynamak değildir.Bu sorular, çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirir.

Ağlamak
Küçük çocuklar her şeyi yetişkinlerden daha yoğun hissediyor. Çocuklarınıza ağlamayı yasaklamayın ve onları ağladıkları için utandırmayın. Neden ağladıklarını anlamaya çalışın, sorunları için çözüm üretin

İtiraz etmek
Çocukların da bir aile bireyi olduğu unutulmamalıdır. Onların anne ve babalarına ‘hayır’ demelerini engellemek sınırlarını ihlal etmektir. Böyle bir durum karşısında neden bazı şeyleri yapmamaları gerektiğini açıklayın ve bir orta yol bulmaya çalışın.

Gürültü yapmak
Çocuğunuzun çocukluğunu yaşamasını engellemeyin. Bırakın, şarkı söyleyip sesler çıkarsınlar. Sonuçta hayatlarında özgür oldukları tek dönem, çocukluk dönemidir.

Korkmak
Küçük çocuklar doktor ya da bir akrabadan korkabilirler. Korktuğu için onları utandırmayın. Yanlarında olduğunuzu ve korkacak bir şey olmadığını söyleyin.

Sır saklamak
Çocukların yaşları büyüdükçe, gizliliğe daha çok ihtiyaçları duyarlar. Anne – baba olarak onların hayatlarında neler olup bittiğini bilmeli fakat sırlarını ihlal etmediğinizden emin olun. Çocukların güvenini kazanmak paha biçilemez bir şeydir. Günlük okumak veya sırlarını açığa çıkarmak gibi bir hata yapmayın.

Hata yapmak
Hiç kimse hata yapmayı sevmez. Bu bir çocuk olsa da. Bir yetişkin olarak eğer hataları karşısında onları azarlarsanız işler daha da kötüleşecektir. Bunun sonucunda çocuk, bir daha kendi başına bir şey yapmak istemeyecektir. Çocuğunuzun öz güvenini yıkmayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s