Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Ramazan’da dikkat edilmesi gereken orucu bozan ve orucu bozmayan şeyler nelerdir?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.


Kusmak orucu bozar mı?

Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, “ağız dolusu” olması halinde, orucu bozar.


Hangi sağlık durumlarında oruç bozulur?

Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunların bir kısmı orucu bozmakta, bir kısmı ise bozmamaktadır.


Astım hastalarında oksijen spreyi orucu bozar mı?

Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları civarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç, orucu bozmaz.


Kan aldırmak orucu bozar mı?

Kan aldırmak orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber, ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır. Ayrıca Hz. Peygamber: “Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak” buyurmuştur.


Göz damlası orucu bozar mı?

Uzman göz doktorlarından alınan bilgilere göre; göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, yukarıdaki bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz.


Kalp hastalarının dil altı hapı alması orucu bozar mı?

Bazı kalp rahatsızlıklarında dilaltına konulan ilaç, doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önlemektedir. Söz konusu ilaç, ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmamaktadır. Bu itibarla, dil altı hapı kullanmak orucu bozmaz.


Her gün ilaç kullanan hastaların oruç tutması gerekir mi?

Hastalık, Ramazan’da oruç tutmamayı mubah kılan özürlerdendir. Bir kimsenin oruç tuttuğu takdirde hastalanacağı, hasta ise hastalığının artacağı tıbben veya tecrübe ile sabit olursa oruç tutmayabilir. İyi olunca da yalnız yediği günler sayısınca kaza etmesi gerekir.


Akupunktur orucu bozar mı?

Akupunktur; vücutta belirli noktalara iğne batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Akupunktur uygulanması hâlinde, vücudun beslenmesi, gıda alması söz konusu olmadığından, akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.


Kulak damlası veya kulak yıkatmak orucu bozar mı?

Kulak ile boğaz arasında da bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç veyakulağın yıkattırılması orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır.


Merhem, ilaçlı bant orucu bozar mı?

Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.


Aneztezi orucu bozar mı?

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık, işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi, orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.


Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?

 

Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından parça alınması (biyopsi), orucu bozmaz.


Oruçluyken morfinli diş tedavisi orucu bozar mı? 

 

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.


Diyalize girmek orucu bozar mı?

 

Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan diyaliz, periton diyalizi, hemodiyaliz olmak üzere iki çeşittir. Periton diyalizi, karın boşluğuna verilen özel bir solüsyon aracılığı ile, hastanın kendi karın zarı kullanılarak, kanın zararlı maddelerden arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanması işlemidir. Hemodiyaliz ise, kanın vücut dışında bir makina yardımı ile temizlenip vücuda geri verilmesi işlemidir. Kan, bir iğne aracılığı ile hastanın kolundan alınır. Hemodiyaliz makinası, diyalizör denen bir filtreden kanı sürekli geçirerek zararlı maddeleri ve fazla suyu filtre eder. Filtre edilen temiz kan, ikinci bir iğne ile hastanın damarına geri verilir. Bu işlem yapılırken bazen gıda içerikli sıvı verilmesi gerekmektedir. Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmedengerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz.


İnsülin iğnesi orucu bozar mı?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonların yemek ve içmek anlamına gelmediği için orucu bozmayacağını belirtirken, “Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz. Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, ramazanda oruç tutmayabilir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler” açıklamasında bulundu.


Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak ve ultrason çektirmek orucu bozar mı? 

 

Mideyi görüntülemek veya mideden parça almak için yaptırılan endoskopide, ağız yoluyla mideye tıbbî bir cihaz sarkıtılmakta ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonlardaki hastalığı teşhis etmek amacıyla, bağırsak içini görüntülemek veya parça almak için yapılan kolonoskopide, makattan bağırsaklara cihaz gönderilmekte ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonoskopide, hemen daima, endoskopide de genellikle, incelenecek alanın temizliğini sağlamak amacıyla cihaz içinden su verilmektedir.


Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği içinoruç bozulur. Ancak söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozmaz.


Ramazan ayının başlamasına saatler kaldı.


Dünyanın her yanından milyonlarca Müslüman oruç tutacak.

 


Ramazan Kuzey Yarım Küre’de yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle bu yılda uzun sürecek.

 


Bulundukları yarım küreye göre bazı ülkelerde oruç süresi Ramazan boyunca kısalırken bazılarında ise uzayacak.

 


Türkiye’de oruç süresi 17 saat civarında olacak (İstanbul saatiyle).

 


İftar ve sahur saatleri her gün değişecek olsa da ortalama olarak dünyada şöyle olacak; 

 


Nuuk (Grönland) 21 saat.

 


Stockholm (İsveç) 19,5 saat.

 


Moskova (Rusya) 19 saat

 


Londra (İngiltere) 18,5 saat

 


Astana (Kazakistan) 18,5 saat

 


Brüksel (Belçika) 18,5 saat

 


Toronto (Kanada) 17,5 saat

 


Paris (Fransa) 17 saat

 


Pekin (Çin) 16,5 saat

 


New York (ABD) 16,5 saat

 


Tokyo (Japonya) 16 saat

 


Kabil (Afganistan) 16 saat

 


Rabat (Fas) 16 saat

 


İslamabad (Pakistan) 16 saat

 


Kahire (Mısır) 15,5 saat

 


Yeni Delhi (Hindistan) 15 saat

 


Hong Kong (Hong Kong) 15 saat

 


Dakka (Bangladeş) 15 saat

 


Maskat (Umman) 15 saat

 


Riyad (Suudi Arabistan) 15 saat

 


Doha (Katar) 15 saat

 


Hartum (Sudan) 14,5 saat

 


Aden (Yemen) 14 saat

 


Dessie (Etiyopya) 14 saat

 


Kuala Lumpur (Malezya) 13,5 saat

 


Luanda (Angola) 13 saat

 


Sao Paulo (Brezilya) 13 saat

 


Cakarta (Endonezya) 13 saat

 


Harare (Zimbabwe) 12,5 saat

 


Pretoria (Güney Afrika) 12 saat

 


Cape Town (Güney Afrika) 11,5 saat

 


Canberra (Avustralya) 11,5 saat

 


Punta Arenas (Şili) 10 saat

 


Ramazan geldiğinde camilere, türbelere ve İslamiyet ’in kutsal saydığı diğer dini mekânlara ziyarete gidenlerin sayısında artış oluyor. İstanbul ’da insanlar genelde Sultanahmet, Süleymaniye, Eyüp Sultan ve Yahya Efendi gibi yerlere gidiyor ama Ramazan ayına özel olarak gidilebilecek farklı ve sıra dışı yerler de var. İşte o yerler…

Türkiye’de inanç turizminin bir sürü ilginç adresi var. Edirne ve Konya popüler olanları ama Anadolu birçok köşesinde ilginç sürprizler saklıyor. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun Türkiye’nin her köşesinde görülecek çok sayıda kutsal mekan var.


O yüzden yakın yerlere yapacağınız seyahatlerde bile inanılmaz eserlerle buluşmanız mümkün. İşte Ramazan ayında ziyaret etmeniz gereken kutsal mekanlar.

 


Boğaz’ın incileri

8,500 yıllık İstanbul, İslam tarihinin muhteşem cevherleriyle dolu. Yaz sıcaklarına serinlek katacak şehrin ve Boğaz’ın güzellikleri arasına serpiştirilmiş pek çok dini mekan var. Gelin İstanbul’un az bilinen özel mekanlarını keşfedelim. ‘Gizli hazine’ denilen ama ‘gizli’ kalmaması gereken Karaköy Yeraltı Camii ile başlayalım.


7. yüzyılda arap kuşatması sırasında şehit düşen Vehb Bin Hüseyre ve Süfyan B. Üyeyne’nin gömüldüğü yere yapılan cami Bizans döneminde Haliç’in girişinde bulunan zincirin bağlandığı kuleymiş. Biraz ileride Perşembe Pazarı’ndaki iş yerlerinin arasına sıkışan Arap Camii ise müthiş bir eser.

 


Eski bir katolik klisesinin yerinde bulunan cami ahşap işçiliği ile göz kamaştırıyor. ‘Art Nouveau’ mimari üslubunda yapılan tek türbesi bulunan Beşiktaş’taki Şelh Zafir Türbesi Avrupa’nın bir şehrinden getirilip buraya kondurulmuş gibi.

 


Mimarı Raimondo d’Aronco adeta dantel gibi işlemiş bu eseri.

 


Yahya Efendi’den Telli Baba’ya

Sonra Çırağan Sarayı’nın arkasındaki tepeden Boğaza hükmeden Yahya Efendi Türbesi’nde soluklanalım. Yahya Efendi, Kanuni döneminde yaşamış. Türbesi hem huzur veren atkosferi hem de şahane manzarası ile görülmesi gereken bir yer.


Türbenin altındaki Baltan Ailesi’nin yaptığı Küçük Mecidiye Camii ise şehrin gizli kalmış mücevherlerinden biri.

 


Büyük Mecidiye Camii ise Ortaköy Camii olarak bildiğiniz ve Boğaz’ın en çok fotoğraflanan yapılarından biri. İkisini de Dolmabahçe Sarayı’nı yaptıran Sultan Abdülmecit inşaa ettirmiştir.


Ardından Telli Baba’ya gidelim. Oradan da bir tekne ya da vapurla karşıya geçip Beykoz’un tepesinde 198 metre yüksekte bulunan Yuşa Peygamber’in türbesi ve camiini ziyaret edelim.

 


Kanlıca iskelesinin hemen arkasında Mimar Sinan’ın az bilinen Gazi İskender Paşa Camii var. Orada mola verdikten sonra Üsküdar’a devam edip, şehrin en güzel camilerinden bazılarını bünyesinde barındıran semtteki Mihrimah, Yeni Valide, Şemsi Paşa, Rum Mehmet Paşa, Ayazma camilerini ziyerit edelim.

 


Hz. Yuşa Türbesi ve Camii

 

Zarafetine ve muhteşem çinilerine tüm dünyanın hayran kaldığı Çinili Camii ve Atik Valide camilerini de programa ekleyelim. Son olarak da Aziz Mahmut Hüdayi Efendi Türbesi’ni ziyaret edelim.


Şehirde keşfedilmeyi bekleyen ve adları fazla bilinmeyen o kadar çok cami var ki.Küzük Ayasofya, Kılıç Ali Paşa, Hekimoğlu Ali Paşa, Davud Paşa, Piyale Paşa, Eski İmaret, Fenari İsa, Fethiye, Sinan Paşa, Kadırga’daki Sokullu Mehmed Paşa, Şah Sultan, Takkeci İbrahim Ağa, Zal Mahmud Paşa’yı görülecekler listenize ekleyin.

 


Anadolu’nun cevherleri

 

Ramazan’da farklı illere de turlar düzenleniyor. Konya, Edirne, Bursa gibi yerlerde ve başka illerde Ramazan ayı için gidilebilecek pek çok farklı mekan var.


UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde bulunan Sivas Divriği’ndeki Ulu Camii, Amasya’daki Bayezid Camii, Beyşehir’deki Eşrefiye Camii, Mardin’deki Kasımiye Medresesi, Erzurum’daki Yakutiye Medresesi bu ülkedeki zengin dini ve kültürel miras içindeki yerlerden sadece birkaçı.

 


Bu mekanların kültürel, tarihi ve İslami açıdan farklı önemleri var.

 


Selçuklu ve Osmanlı Camileri

 

Konya’yı camileri olmadan düşünmek mümkün değil. Hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde yapılan çok sayıda cami var kentte. Eğer cami mimarisine meraklıysanız, ziyarete Alaeddin Keykubat Camii ile başlayabilirsiniz.


Anadolu Selçukluları döneminde yapılan Konya’nın en büyük ve en eski camisi.

 


13. yüzyıldan kalma İplikçi, Sahip Ata, Sadrettin Konevi camilerini de listenize ekleyin. Konya’daki en etkileyici dini yapılardan biri de taşıdığı manevi değer itibariyle Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi; Şems Parkı’nın içinde yer alıyor.


Osmanlı döneminden kalan camiler içinde ise klasik Osmanlı mimarisinin izlerini görebileceğiniz Selimiye Camii dikket çekiyor. 2. Selim’in Konya Valisi olduğu yıllarda yaptırdığı cami, Mevlana Müzesi’nin hemen yanında yükseliyor.

 


Osmanlı’dan kalma en büyük dini yapı ise Kapı Camii. Konya’nın ortasında tüm görkemiyle yer alan Aziziye Camii ise çarşısının ortasında yükseliyor.

 


Selçuklu vezirlerinden Emir Celaleddin Karatay’ın yptırdığı eski Karatay Medresesi, şimdi Çini Müzesi. Eskiden öğrencilerin dni eğitim gördüğü odalardan dolaşıp Selçuklu çinilerinden gözlerini alamazken, onları yapan ustaların yeteneklerini takdir edeceksiniz. 


Üst kısmı yıldırım kurbanı olan İnce Minare’nin ahşap ve taş kabartmalarını hayranlıkla inceleyin.

 


Edirne’deki Sinan’ın ustalık eseri

 

Edirne’deki Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden ve bir dünya mirası. Mutlaka görülmesi gereken bir şaheser. Paha biçilemez çinileri de muhteşem. Şehre özgü bez bebeklerden, meyve sabunlarından alın. Meriç, Arda ve Tunca nehirleri manzaralarının canınıza can katmasına izin verin.


Bunlarla yetinmeyin, şehri bir de Sinan’ın elinden çıkan Yanlızgöz Köprüsü’nden seyredin. Türk İslam Sanatları Müzesi ise küçük ancak çok keyifli; zaman ayırdığınıza pişman olmazsınız. 1414 yılında tamamlanan Eski Cami, Osmanlı’dan günümüze ulaşan en eski mimari eserlerden biri.

 


Üç Şerefeli Camii, adını her biri farklı tarzda inşa edilmiş üç şerefeden alan görkemli bir yapı. Selimiye’nin kuzey batısında bulunan 1435 tarihli Muradiye Camii, özellikle içindeki İznik çinileriyle çok etkileyici. 1484-88 yılları arasında inşa edilen ve müthiş bir dinginliğe sahip olan 2. Beyazıt Külliyesi, küçük bir sağlık müzesi ve sanat galerisi de barındırıyor.

 


Bursa’nın Sembolü 20 Kubbeli Cami

 

Bursa’yı keşfetmeye merkezden, Ulu Cami’den başlayın. 1400’lü yıllarda Sultan I. Bayezid’in yaptırdığı camide tek kubbe yerine yirmi kubbe var. Anlatıldığına göre, Bayezid yirmi cami yaptırma sözü vermiş. Bakmış olmuyor onun yerine yirmi kubbelisini yaptırmış.

 


Caminin için birbirinden güzel hat örnekleriyle süslenmiş. Tam ortasında çok hoş bir şadırvan var. Ulu Cami’nin yanında İstanbul’daki kadar turistik olmayan hala yerel tatlar taşıyan bir kapalı çarşı bulunuyor. Onun bitişiğinde ise birbirinden şık ipekleri bulacağınız Koza Han.

 


Bursa’da Osmanlı döneminden kalma çok güzel eserler bulunuyor. Muradiye ve Yeşil Cami bunlardan sadece ikisi. Yeşil Cami, Sultan I. Mehmed zamanında 1424 yılında yaptırılmış, ortasında küçük bir şadırvanı, ibadet alanının yan tarafında odaları ve üst katında padişah ve ailesi için sultan mahfili bulunan, adı üzerinde yeşil çinilerle bezenmiş bir eser. Yanındaki turkuaz çinilerle süslenmiş Yeşil Türbe ise I.Mehmed ve ailesinin gömüldüğü yer.

 


Mardin’e gidin. İnsanlık tarihinin en önemli şehirlerinden olan bu bilge kentte diğer dinlerle kardeşçe birlikte olmanın huzurunu yaşayın. Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya düşürün yolunuzu.

 


Balıklı göl ve hemen yanındaki Rızvaniye Camii’nin muhteşem görüntülerini seyredin. Güvercinlerle arkadaş olun. Bedesten’in otantik ortamını solurken kendiniz ve sevdikleriniz için keyifli alışverişler yapın.

 


Bakırcılar Çarşısındaki ustalarla sohbet edin, hayatınıza yeni dostlar katılsın. Ramazan’ı sadece bir ibadet ayı olarak değil, yaşadığınız ülkeyi keşfetme ayı olarak da değerlendirin.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s