Bakan Soylu Mehmetçik ile Tendürek’te sahur yaptı

Bakan Soylu Mehmetçik ile Tendürek'te sahur yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tendürek Dağı’ndaki Çetenli Jandarma Karakolunda asker ve güvenlik korucuları ile sahur yaptı.

 


Özel uçakla Ağrı’daki Ahmedi Hani Havalimanı’na gelen Bakan Soylu’yu, Ağrı Valisi Musa Işın, AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, AK Parti İl Başkanı Kemal Atmaca ile diğer ilgililer karşıladı.

 


Buradan helikopterle Tendürek Dağı’ndaki Çetenli Karakolu’na geçen Soylu, kendisini karşılayan askerlerle teker teker tokalaştı.

 


ŞEHİT KORUCUNUN AİLESİNE TAZİYE

Bakan Soylu, Tendürek Dağı bölgesinde, terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda şehit düşen güvenlik korucusu Fetullah Aladağ’ın babası Mehmet Aladağ ve kardeşi Adem Aladağ’a başsağlığı dileyerek, “başımız sağ olsun, Allah cennete kavuştursun.” dedi.


Daha sonra asker ve güvenlik korucuları ile sahurda bir araya gelen Soylu, birlikte karavana yedi.

 


Asker ve güvenlik korucuları ile sohbet eden Soylu, askeri yetkililerden Tendürek Dağı’ndaki terör örgütü PKK’ya yönelik yürütülen operasyonla ilgili bilgi aldı.

 


Sahura, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, Ağrı Valisi Musa Işın, AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, 1. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, İl Jandarma Komutanı Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan ve AK Parti İl Başkanı Kemal Atmaca katıldı.

 


Terör örgütü PKK’ya yönelik Tendürek Dağı’nda son 2 ayda jandarmanın gerçekleştirdiği 72 operasyonda, 2’si sağ olmak üzere 11 terörist etkisiz hale getirildi. 


Jandarma Komutanlığına bağlı özel harekat timleri (JÖH), kış aylarından beri terör örgütü PKK’ya yönelik Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi ile Van’ın Çaldıran ilçesi arasında yer alan 3 bin 584 rakımlı Tendürek Dağı başta olmak üzere bölge genelinde başlattığı operasyonlara kararlılıkla devam ediyor.


Havadan helikopterler ve insansız hava aracı (İHA), karadan da zırhlı araç desteğinde yürütülen operasyonlarda, teröristlere göz açtırmayan jandarma, örgüte bahar aylarında da ağır darbe indirdi.


Mehmetçik, son 2 ayda Tendürek Dağı’nda PKK’ya yönelik 72 operasyon yaptı.


Operasyonlarda, 2’si sağ, 9’u ölü 11 teröristi etkisiz hale getiren Mehmetçik, aynı süreçte söz konusu dağda bulunan sığınaklarda terör örgütüne ait 21 el yapımı patlayıcı (EYP), 720 kilogram amonyum nitrat, 20 gram C4 plastik patlayıcı, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, bu silaha ait 120 mermi ve 4 şarjör ele geçirdi.


Ayrıca operasyonlarda bomba yapımında kullanılan 17 büyük tüp, 7 küçük tüp, 5 akü, 190 metre elektrik kablosu, 785 torpil, 55 dolu çakmak gazının yanı sıra yine örgüt mensuplarına ait 5 çadır, 200 kilogram gıda malzemesi ile çok sayıda örgütsel doküman ile tıbbi ve yaşam malzemeleri elde etti.


Örgüt mensuplarının yurt dışından Türkiye’ye girerek barındığı alanlardan olduğu belirtilen Tendürek Dağı’nda terör örgütü PKK’ya göz açtırmayan Mehmetçik, teröristlerin yapmak istediği bazı bombalı eylemleri de önledi.  


Mehmetçik, aynı dönemde, teröristlerce Doğubayazıt ilçesine bağlı Yaygınyurt ve Güngören köyleri arasındaki stabilize yolun 3 ayrı bölgesine 4 ayrı büyük tüp ve bir düdüklü tencere ile hazırlanmış EYP düzeneğini de bularak olay yerinde imha etti.


Terörle mücadele kapsamında yol kontrollerini de aralıksız sürdüren jandarma tarafından son 2 ayda kentteki bu uygulamalarda “terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak” suçundan aranırken yakalanan 41 şüpheliden 20’si tutuklandı, 5’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Türkiye’nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar yapan bölücü terör  örgütü PKK’ya karşı Ağrı’da son bir yılda Tendürek ve Ağrı dağları başta olmak  üzere jandarma tarafından gerçekleştirilen 173 operasyonda 28 terörist etkisiz  hale getirildi.

 


Ağrı’da bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik  Tendürek ve Ağrı dağları başta olmak üzere son bir yılda jandarma tarafından  gerçekleştirilen 173 operasyonda 28 terörist etkisiz hale getirildi.


Türkiye genelinde barış, huzur ve refah ortamını baltalamak için  silahlı ve bombalı saldırılar gerçekleştiren, çocuk, yaşlı, sağlık görevlisi  demeden birçok masum insanı katleden terör örgütü PKK’ya karşı, Jandarma Özel  Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri başta olmak üzere tüm güvenlik  güçleri amansız bir mücadele sürdürüyor.


Havadan savaş uçakları, helikopterler ve insansız hava aracı, karadan  da zırhlı araç desteğindeki operasyonlarla terör örgütüne büyük darbeler  vuruluyor.


Yurt içi ve yurt dışında teröristleri etkisiz hale getirmek ya da  yakalamak amacıyla devam eden kararlı mücadele çerçevesinde, Ağrı İl Jandarma  Komutanlığı ekipleri de sorumluluk alanında teröristlerin peşini bırakmıyor.


Kent genelindeki operasyonlarının yanı sıra örgüt mensuplarının  yuvalanmak istediği alanların başında gelen Ağrı Dağı ve Tendürek Dağı’nda  teröristlere göz açtırmayan jandarma timleri, Mart 2016’dan bugüne kadarki bir  yıllık süreçte terör örgütü PKK’ya yönelik Ağrı kırsalında 173 operasyon  gerçekleştirdi. Operasyonlarını özellikle Ağrı ve Tendürek dağlarında  yoğunlaştıran jandarma, zorlu arazi ve çetin kış şartlarına rağmen  operasyonlarında hız kesmedi.


Teröristlerin barınabilecekleri mağara, sığınak ve barınakların yanı  sıra şehir merkezi ve kırsalda sürdürülen son bir yıldaki operasyonlarda,  aralarında örgütün sözde sorumlularının da bulunduğu 28 terörist etkisiz hale  getirildi.


SÖZDE SORUMLULAR ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonlarda, terör örgütü PKK’nın sözde “Sinek Yaylası bölge  sorumluları” olan “Ararat” kod adlı Zamanhan Kaya ve “Adil” kod adlı Yusuf Salin  ile örgütün sözde “Serhat eyaleti kuzey alan sorumlusu” olan “Şiyar Kale” kod  adlı Enver Gördük de ölü ele geçirilenler arasında yer aldı.


Güvenlik güçleri, kar kalınlığının yüksek kesimlerde zaman zaman 2  metreyi bulduğu Ağrı ve Tendürek dağlarında da aşırı soğuklara rağmen terörle  mücadeleyi gece gündüz demeden kararlılıkla sürdürerek, örgütün barınmaya  çalıştığı çok sayıda mağara, sığınak ve barınağı bulup imha etti.


ÖRGÜTÜN KIŞ ÜSLENMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Operasyonlarda, özellikle arazi koşulları sebebiyle saklanmasının  kolay olması yüzünden örgütün kış üslenmesi yapmaya çalıştığı alanlardan olan  Ağrı ve Tendürek dağlarında örgüte nefes aldırmayan güvenlik güçleri, örgütün  buradaki kış üslenmesine fırsat vermedi.


Söz konusu dağlar ile kentteki operasyonlarda mağara, sığınak ve  barınakları bulup imha ederek örgüte büyük zayiat verdiren güvenlik güçleri, çok  sayıda silah ve mühimmatı da ele geçirerek örgütün lojistiğine de ağır darbe  vurdu.


ELE GEÇİRİLEN SİLAH VE MALZEMELER

Kent genelinde jandarmanın yaptığı bu operasyonlarda, terör örgütüne  ait 1 zagros keskin nişancı tüfeği, 2 dragonov keskin nişancı tüfeği, 13  kalaşnikof (AK-47) piyade tüfeği, 1 M-16 piyade tüfeği, 1 tabanca, 3 av tüfeği,  bin 555 kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 90 M-16 piyade tüfeği fişeği, 18 zagros  keskin nişancı tüfeği fişeği, 30 dragonov keskin nişancı tüfeği fişeği, bu  silahlara ait 76 şarjör, 13 RPG-7 roketatar mühimmatı, 11 el bombası, 76 el  yapımı patlayıcı, 8 anti personel mayın, 500 gram TNT kalıbı, 100 kilogram  amonyum nitrat, 136 büyük tüp, 72 küçük tüp, 3 telsiz, 1 hedef noktalayıcı, 1  güneş paneli ile çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirildi.


Ağrı’da söz konusu dönemde İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince  gerçekleştirilen ayrı operasyonlarda da örgüte ait çok sayıda silah, patlayıcı,  mühimmat ve yaşam malzemesi elde edildi.


BOMBALI SALDIRILARI, GÜVENLİK GÜÇLERİNİN DİKKATİ ÖNLEDİ

Söz konusu süreçte kentte Ağrı ve Tendürek dağları başta olmak üzere  insansız hava aracı (İHA), helikopterler ve zırhlı araç desteğiyle terör örgütü  PKK’ya hem havadan hem de karadan ağır darbe indiren güvenlik güçleri,  teröristlerce menfez ve yol kenarlarına patlayıcı yerleştirilerek  gerçekleştirilmek istenen birçok saldırıyı da dikkatiyle önledi.


“TERÖRİSTLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Ağrı Valisi Musa Işın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik  güçlerinin yaz kış demeden vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için her  türlü tedbiri aldıklarını söyledi.


Operasyonların kararlılıkla sürdüğüne işaret eden Vali Işın, şunları  kaydetti:


“Kışın yapılan operasyonlarda mağaralarda veya yere gömülü birçok  mutfak tüpü, patlayıcı madde ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Biz onlara  aman vermeyeceğiz, onların daima ensesinde olacağız. Teröristlere fırsat  vermeyeceğiz. Bu yıl, devletimizin ve hükümetimizin büyük gayretiyle, güvenlik  güçlerimizin özverisi ve fedakarlığıyla terör bitme noktasına gelecektir. Bütün  gayretler de o yöndedir.”

 


Erzincan’da bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik yapılan operasyonda teröristlerin tespit edilen barınak ve sığınakları imha edildi.

 


Ağrı ’da Tendürek Dağı bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda çok sayıda mağara ve sığınak imha edildi.


 Mağara ve sığınaklarda da bomba düzeneği olarak hazırlanmış 80 adet tüp ele geçirildi. 


Ağrı ’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı kırsal alanında Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ’na bağlı Jandarma Özel Hareket birliklerince icra edilen Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Oruç-5 operasyonunda, 


bölücü terör örgütü tarafından kullanılan çok sayıda mağara ve sığınak içerisinde güvenlik güçleri tarafından kullanılan yol güzergahlarının tuzaklanması amacıyla EYP düzeneği şeklinde hazırlanmış 80 adet mutfak tüpü, 


120 kilogram amonyum nitrat, tuzaklamalarda kullanılmak üzere 150 metre elektrik kablosu ile 8 adet pil bloğu, çok miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s