Alman vekil nefret kustu! Şaşkına çeviren sözler

Alman vekil nefret kustu! Şaşkına çeviren sözler

Tagesspiegel am Sonntag gazetesine mülakat veren Weidel “Başörtüleri kamusal alanda ve sokakta yasaklanmalı. Bu, yasalarla sabit hale getirilmeli” dedi. İslam ’da erkeklerle kadınların eşit olmadığını söyleyen Weidel, başörtüsü ile erkeklerle kadınlar arasındaki ayrımcılığın görünür hale geldiğini ve başörtüsünün “mutlak cinsiyetçi bir simge” olduğunu savundu.

“Başörtüsü Almanya’ya ait değildir” diyen Alice Weidel sadece gözleri açıkta bırakan nikap (peçe) ve vücudu tamamen örten burkanın “her yerde” yasaklanması gerektiğini söyledi. Sağ popülist siyasetçi, yasağa karşı gelenlere ağır para cezaları uygulanması gerektiğini belirtti.

“Din özel kaldığı ve saldırgan olmadığı müddetçe özel bir konudur” diyen AfD’nin başbakan adayı Alice Weidel eleştirilerinin “Almanya’ya tamamen uyum sağlamış, vergisini ödeyen, yasalara uyan Müslümanlarla bir ilgisi olmadığını” söyledi.

“HAÇ TAŞIMAK SERBEST OLMALI”

Tagesspiegel am Sonntag’da yer alan röportajda Berlin’de tarafsızlık yasası uyarınca Protestan bir öğretmenin ucunda haç olan kolyesini takmasına izin verilmemesi de gündeme geldi. Uygulamayı abartılı bulduğunu belirten Alice Weidel kadın öğretmenin haç taşıyabilmesi gerektiğini söyledi.

AfD’nin ırkçı ve Yahudi düşmanı ideolojilerle arasına özel olarak sınır çekmesine gerek olmadığını da vurgulayan Weidel, “Bir seçim programımız var, bir temel ilkeler programımız var. Bunlar yeterli” diye konuştu.

“İSLAM ALMANYA’YA AİT DEĞİL”

Almanya için Alternatif partisinin seçim programında İslam’ın “Almanya’ya ait olmadığı” ifade ediliyor. Eylül ayında yapılacak Federal Meclis seçimlerinde ilk kez yarışacak olan parti, Almanya’da yapılan kamuoyu araştırmalarına göre meclise girmeyi başarıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s