Ürdün’de Gaziantep rüzgarı!

Ürdün'de Gaziantep rüzgarı!

Türkiye ’nin Amman Büyükelçiliği ’nin organize ettiği “Türkiye-Ürdün Diplomatik ilişkilerinin 70. Yıl Dönümü”ne çok büyük ilgi gösterildi.

Bir otelde düzenlenen programa, Amman’da bulunan tüm yurt dışı temsilciliklerinin büyükelçileri ve müsteşarları, Ürdün Kraliyet ailesinin temsilcileri, Ürdünlü milletvekilleri, senatörler, Amman Belediye Başkanı, Gaziantep’in kardeş şehri Irbid Belediyesinin Başkanı ve Gaziantep’in Ürdün ile gerçekleştirdiği SUMPA-MED Projesinin üst düzey yetkilileri katıldı.

Amman programı Borusan Quartet konseri ile başladı. Türk ezgilerinden oluşan konser katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Türkiye’den gelen grup büyük bir müzik ziyafeti gerçekleştiridi.

Türkiye ’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz, programdaki konuşmasında, Gaziantep ’in Türkiye ’nin marka şehri olduğunu söyledi.

Mutfağıyla UNESCO listesine giren Gaziantep ’in sanayi, tarih ve kültürünün yanında Suriyeli göçmenlere gösterdiği misafirperverliğiyle dünyaya örnek bir şehir olduğunu vurgulayan Karagöz, “Gaziantep bugün yine önemli bir ilke imza atarak bu resepsiyonda mutfağı ile siz katılımcılara eşsiz lezzetler hazırladı. Bize desteğini sunan başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve onun kıymetli ekibine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Murat Tural da Gaziantep mutfağının UNESCO sürecini,Gaziantep-Ürdün ilişkilerini anlatarak, 70. yılda Gaziantep mutfağı olarak Amman’daki resepsiyonda yer aldıklarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gaziantep tanıtım videolarının izletildiği etkinlikte, “Şimdi Gaziantep Zamanı” sloganıyla tüm katılımcılar kente davet edildi.

Gaziantep’in turizm potansiyelini anlatan Tural, resepsiyon süresi boyunca misafirlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Resepsiyona katılanlara yöresel Gaziantep mutfağından örnekler ikram edildi. Gaziantep mutfak ekibi yerli ve yabancı konukların takdirini topladılar.

Bu arada programda Büyükelçi Karagöz, Genel Sekreter Yardımcısı Tural’a teşekkürlerini bir plaketle sundu.

ÜRDÜN ’DE TEMASLAR

Öte yandan Ürdün ziyareti kapsamında çeşitli resmi temaslarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi heyeti, kardeş şehir Ürdün Irbid Belediyesini,  Irbid Sanayi Odasını ve Amman Belediyesini ziyaret etti.

Ziyaretler çerçevesinde Gaziantep ve Ürdün ilişkilerinin  geliştirilmesi, özellikle ticaret ve ekonomik ilişkiler ile ilgili çeşitli çalışmaların yürütülmesi ve mevcut ilişkilerin arttırılması hususunda istişare toplantıları düzenlendi.

Irbid Sanayi Odası Başkanı Hani Abu Hassan ise Gaziantep Sanayi Odası ile bir protokol imzalayıp  Türkiye ve Ürdün ekonomik faaliyetlerinin gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s